
Уколико би се Москва и Београд договорили о учешћу Русије у модернизацији српске војске, производњи руског наоружања у Србији или потписивању уговора о испорукама резервних делова за руску технику, то би била, у одређеном смислу, геополитичка победа Русије на Балкану, каже стручњак за Балкан и новинар листа „Взгљад“ Јевгениј Крутиков.
Он је за Спутњик рекао да би евентуална испорука система ПВО и Миг-29 Србији била у неком смислу геополитички корак за Русију, с обзиром да једнократна испорука не може да буде велики геополитички потез.
Како каже, то не би био шамар НАТО-у, већ би Русија једноставно само искористила стратешки ресурс који има на Балкану.
На питање који би то системи били најкориснији за Србију, Крутиков каже да су Србији потребне обе врсте наоружања — и стратешко дефанзивно и тактичко дефанзивно, али да избор пре свега зависи од става српског Генералштаба.
Одговарајући на питање како би евентуално Загреб реаговао на набавку наоружања, Крутиков подсећа да је Загреб био тај који је први започео трку у наоружању.
„Да, Србија планира да купи дефанзивно наоружање, али балканске земље су мале, и у таквим условима чак и набавка дефанзивних система могла би да буде протумачена као звецкање оружјем. Али уколико Србија купи системе ПВО и ескадрилу ловаца, то би изједначило позиције Загреба и Београда. А одлука о даљем наставку трке у наоружању зависи од Загреба“.
Крутиков подсећа и да саме шеме за набавку наоружања никада нису једноставне, а да је изузетак у томе Саудијска Арабија, која плаћа у готовини и одмах добија све што јој потребно.
„Постоји могућност да се отвори кредитна линија — на тај начин руски концерн ’Рособоронекспорт‘ успешно сарађује са земљама које имају потпуно различите економске капацитете. Рецимо, постоји могућност да земља добије бескаматни кредит или слично“, истиче он.